Co zamiast plastikowych słomek do napojów? Przegląd alternatywnych propozycji

 Co zamiast plastikowych słomek do napojów? Przegląd alternatywnych propozycji

Szczególnie niebezpieczne dla ziemi są tworzywa sztuczne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie biodegradowalnych artykułów. Trend ten widoczny jest także w gastronomii. Przykładem produktu, który coraz chętniej jest zastępowany eko-odpowiednikami, są słomki do napojów. Plastikowe rurki do napojów przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Na szczęście w sprzedaży dostępne są inne alternatywy. Dowiedz się, czym można zastąpić plastikowe słomki do napojów? 

Przegląd alternatywnych słomek do napojów
 
Spis treści:

Ekologiczne słomki do napojów, czyli jakie?

Czym można zastąpić plastikowe rurki do picia?

Słomki papierowe

Słomki metalowe ze stali nierdzewnej

Słomki ze słomy

Słomki makaronowe

Słomki szklane

Słomki z tworzywa PLA

Słomki z wytłoczyn jabłkowych

Ekologiczne słomki do napojów w zgodzie z filozofią ,,zero waste"

Ekologiczne słomki do napojów, czyli jakie? 

Plastikowe słomki, podobnie jak większość tworzyw sztucznych, wytwarzanych jest z ropy naftowej. Wiele z tych produktów ostatecznie trafia na wysypiska śmieci, gdzie zalegają przez setki lat. Na szczęście coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, że najwyższy czas na bardziej proekologiczne podejście. Ekologiczne słomki do picia stanowią doskonałą alternatywę dla słomek plastikowych. Są one wykonane nie tylko z bezpiecznych w kontakcie materiałów, ale z tworzyw, które nadają się do recyklingu lub są biodegradowalne. Bio słomki mogą być wytworzone z papieru oraz surowców naturalnych. Są przyjazne oceanom i zwierzętom morskim.

Czym można zastąpić plastikowe rurki do picia?

Poniżej przedstawiamy listę alternatywnych rozwiązań dla plastikowych słomek do napojów:

Słomki papierowe

Obecnie jedno z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych rozwiązań w lokalach gastronomicznych. Słomki papierowe do picia wytworzone są z grubego papieru typu kraft, który jest odporny na wilgoć i nie rozkleja się. Z powodzeniem można je stosować zarówno do zimnych, jak i gorących napojów. Świetnie sprawdzają się również do drinków. Wytrzymują kilka godzin zanim stracą swoje właściwości. Są wystarczająco sztywne, aby spełniać swoją rolę, ale nie na tyle, aby zrobić sobie krzywdę, dlatego są bardzo lubiane przez dzieci. Wyróżniają się różnorodną kolorystyką i oryginalnymi wzorami - występują w wielu wersjach kolorystycznych. W sklepach możemy zakupić słomki papierowe czarne, niebieskie czy zielone.

Słomki metalowe ze stali nierdzewnej

Nie jest to co prawda tak popularne rozwiązanie, jak słomki papierowe, ale również można je zaliczyć do ekologicznych propozycji. Słomki ze stali nierdzewnej to opcja wielokrotnego użytku. Są trwałe, ale jednak niepozbawione wad - trzeba je myć, a według niektórych słomki ze stali nierdzewnej mogą zranić podniebienie, a napoje pite przez takie rurki mają lekko metaliczny posmak.

Słomki ze słomy

Słomki ze słomy, podobnie jak te papierowe, są całkowicie naturalne i bardzo szybko ulegają biodegradacji. Niestety trwałość takich słomek pozostawia wiele do życzenia, ponieważ mają one tendencje do pękania. Ich średnica jest również niewielka, dlatego nie sprawdzają się w przypadku gęstych napojów.

Słomki makaronowe

Słomki makaronowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z suszonego makaronu. Ten typ słomek jest jednak trudno dostępny. Są one w pełni biodegradowalne, niestety potrafią się łatwo kruszyć, a niezjedzone trafiają do śmieci, więc w ten sposób dochodzi do marnowania jedzenia.

Słomki szklane

Słomki szklane są wielokrotnego użytku. To dość trwałe odpowiedniki słomek plastikowych, niestety są ,,sztywne”, a kruchość materiału sprawia, że nie nadają się dla dzieci.

Słomki z tworzywa PLA

O słomkach z tworzywa PLA nie można powiedzieć, że są ekologiczne, ponieważ biodegradowalny plastik nie istnieje. Większość tworzyw sztucznych, które określone są jako biodegradowalne, rozkłada się tylko w określonych warunkach (w temperaturze powyżej 50 st. C.) w kompostownikach przemysłowych. Słomki PLA są wykonane z alternatywnego tworzywa do plastiku, ale wyglądem przypominają słomki plastikowe.

Słomki z wytłoczyn jabłkowych

Są to co prawda słomki ekologiczne, ale ich walory użytkowe pozostawiają wiele do życzenia. Po pierwsze, posiadają bardzo małą średnicę, co nie pozwala na komfortowe spożywanie napojów. Po drugie szybko pękają i zaczynają rozpadać się pod wpływem wody.

Ekologiczne słomki do napojów w zgodzie z filozofią ,,zero waste”

Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu zero śmieci. Jest to idea promowana przez środowiska ekologiczne, która polega na eliminacji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego odpadów. Około 79% zużytych tworzyw nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. Może się więc okazać, że za kilkadziesiąt lat to właśnie plastik będzie dominującym ,,gatunkiem” w wodach. 99% ptaków morskich, poza jedzeniem ryb, będzie żywić się właśnie tym tworzywem. Plastik negatywnie działa na całe środowisko naturalne. Tworzywa sztuczne, które trafiają do środowiska naturalnego, przyczyniają się również do zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Wszystko to w perspektywie długofalowej może prowadzić do katastrofy ekologicznej. Aby uchronić się przed konsekwencjami związanymi z nadmierną produkcją tworzyw sztucznych, trzeba szukać opakowań ekologicznych i biodegradowalnych do żywności, np. zamieniać foliowe reklamówki na papierowe torby ekologiczne, plastikowe kubki jednorazowe na kubki papierowe jednorazowe, a plastikowe słomki do napojów na te wykonane z papieru.

Trend eko w gastronomii? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w opakowania ekologiczne.

Szukasz ekologicznych rozwiązań dla swojej restauracji? Postaw na jednorazowe słomki papierowe i pokaż klientom, że Twoja restauracja jest EKO

Zadzwoń: 577-607-500, Odwiedź stronę: Kontakt

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl